A Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zártkörűen Működő Részvénytársaság jogelődje 1968-ban alakult az Alsó-Duna összefüggő ártéri területén. Európában a legnagyobb kiterjedésű ártéri jellegű területen, 1993 július 1-től részvénytársasági formában 37.839 hektár állami tulajdonú erdőterületen és 70.349 hektár üzemi vadászterületen gazdálkodik. Az ártéri területek alkotják a Duna-Dráva Nemzeti Park dunai szakaszát (megközelítően 20.000 hektár).

Keletről, illetve nyugatról az ártérhez kapcsolódik 10.200 hektár homoki, illetve 5.400 hektár dombvidéki terület erdőállománya. Az erdőterület Szekszárd – Kalocsa vonalától délre, egészen az országhatárig húzódik a Duna jobb és bal partján, oldalsó határai Mőcsény, illetve Hajós községek.

A Gemenc Zrt. négy, alapvetően erdő- és vadgazdálkodást végző (hagyományosan gazdálkodó) – erdészet segítségével látja el feladatát, ezek a bátaszéki, szekszárdi, hajósi és pandúri erdészetek.

Továbbá két erdészet a hagyományos gazdálkodást kiszolgáló, kiegészítő tevékenységgel foglalkozik.

A Rakodó és Hajózási Erdészet hajóparkjával és a Gemenci Erdei Vasút segítségével az időjárás- és árvízbiztos utakkal nem kellő mértékben feltárt ártéri területről – kíméletes módon – szállítja a kitermelt faanyagot a feladóállomásokra.

Az erdészet – az elmúlt években egyre inkább előtérbe helyeződő – tevékenységei közé tartozik az ökoturisztika is. Pörbölyön Erdei Iskola és a 2006-ban átadott Ökoturisztikai Központ várja a látogatókat.

A Rakodó és Fafeldolgozó Erdészet Pörbölyön évi 12 ezer köbméter rakodólap elemet termel és exportál, valamint az itteni rakodón kerül vagonba a környékbeli erdőkből kitermelt rönk, papírfa és egyéb faválaszték.

A hagyományos gazdálkodást végző négy erdészet összesen évi 160-180 ezer bruttó köbméter fát termel ki, melynek 20%-a nevelővágásokból, gyérítésekből származó fatömeg. A kitermelt faanyag mintegy kétharmad részben lágy fafajú, 4%-nyi a fenyő, a többi keményfa, melynek egyötöde akác. A különböző faválasztékok hazai és export piacon kerülnek értékesítésre.

Erdőfelújítást évente 540 hektáron végez a társaság természetes és mesterséges módon egyaránt, kísérleteket folytatva természetközeli, kíméletes technológiák kialakítására.

Vadgazdálkodási tevékenység három vadászterületen, négy erdészetnél folyik eredményesen. A világhírű gímszarvaspopuláció megtartása érdekében a vadászterületet különleges rendeltetésű vadászterületté nyilvánították génmegőrzés céljából. A szarvasállomány kiválóságát két világrekord trófea is bizonyítja: Szálka 1891, Karapancsa 1986. Az őz- és apróvadállomány fejlesztése a közeljövő feladata.

Dusnok község határában (Lenes) található az ország legjelentősebb fácán törzsállomány telepe. A telepről történik – kiváló minőségű fácántojással – a hazai apróvad gazdálkodók ellátása. A társaság itt teremtette meg a magyarországi fogolytenyésztés alapjait - az állami fajtavédelmi terv előírásai szerint.

Kilenc csodálatos fekvésű, különböző komfortfokozatú vadászház áll a vadászvendégek és a pihenni vágyók rendelkezésére. A kiváló, jellegzetes ártéri gímszarvasbikák elejtése mellett, egyéni és társas vaddisznóvadászatot (zárt téren, nagy terítékűt) is szervez a Gemenc Zrt.

Nyolc helyen kialakított parkerdő, kirándulóerdő biztosítja az érdeklődők számára az erdei pihenést, üdülést. Hasonló szerepe van a Gemenci Erdei Vasútnak (évente 60.000-70.000 utast szállít), valamint a „Malomtelelő” és „Bárányfok” állomásokon kialakított tanösvényeknek, madármegfigyelőnek , pihenőhelynek, erdei játszótérnek - melyekhez csatlakozik az országos kék túra útvonala. Az ártéri és a dombvidéki területeken, több helyen létesültek tanösvények, megfigyelő tornyok, múzeumok és más bemutató helyek. A Pörbölyi Ökoturisztikai Központ, és a Karapancsai Lovasturisztikai Központ európai uniós színvonalon nyújtanak széleskörű szolgáltatásokat.

A tevékenység ellátásához szükséges irányítási és szervezési munkát 120 jól felkészült szakember végzi, a végrehajtás 170 fő állandó fizikai dolgozó feladata. Az eredményes tevékenységet jelentős számú vállalkozó segíti.

Mindezek mellett a társaság az elmúlt években költségvetési és saját forrásból jelentős volumenű közmunkaprogramokat valósított meg. A Gemenc Zrt. által kezelt, elsősorban fiatal korosztályú erdők ápoltsága javult, közjóléti létesítményeink tiszta rendezett állapotát a program elősegítette és nem utolsó sorban a társaság működési területén 150-250 munkanélkülinek adott időszakosan (5-6 hónapon keresztül tartó) munkát.

A társaság cégfilozófiája, hogy a gemenci ártéri táj jellegzetes arculatát, különleges ökoszisztémáját, erdőtársulásait, védett növény- és állatfajait fenntartsa és megőrizze a következő generációk számára úgy, hogy mindez az eredményes gazdálkodás mellett a nemzet javát szolgálja.
 
 
Statisztika:

Összes terület: 37.839 hektár
Összes erdőterület: 33.922 hektár
Élőfa-készlet: 5.975.700 köbméter
Folyónövedék: 269.400 köbméter
Éves fakitermelés: 160-180 ezer bruttó köbméter
Tengerszint feletti magasság: 80-300 m
Évi átlagos csapadék: 590-680 mm
Évi átlagos hőmérséklet: 10,6-11,1 C

Fafajok területaránya (%) Tölgy 13, Akác 20, Kőris 8, Egyéb kemény lomb 13, Nemesnyár 12, Hazai nyár 11, Fűz 7, Egyéb lágy lomb 2, Fenyő 14

 

 
 
További információk:
 
Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Tulajdonosi joggyakorló: MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt.
H-6500 Baja, Szent Imre tér 2.
Telefon: +36 (79) 324-144, 321-049, 326-387
Fax: +36 (79) 324-181
E-mail: gemenc@gemenczrt.hu

 

 

Forrás:

gemenczrt.hu

 

Térkép

 


Nagyobb térképre váltás

 

Szerző: NK Staff  2012.02.05. 20:00 Szólj hozzá!

Címkék: tura gemenc erdo

A bejegyzés trackback címe:

https://hazankelfeledettkincsei.blog.hu/api/trackback/id/tr194036589

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása