A Hernád völgyét körülölelő szelíd dombhajlatok, a legelők selymes füve, a környezet élővilága megragadta elődeinket, és nekünk sem szabad elmenni mellettük érdektelenül, hiszen hatalmas kincs birtokosai vagyunk. A természeti szépségek mellett kiemelkedő az a történelmi és művelődéstörténeti örökség, ami ezen a környéken lépten-nyomon megtalálható. Román és gótikus stílusú templomok, a régi idők felett őrködő várromok szegélyezik az erre látogatók útját. Az ide látogató községünkben, Vizsolyban találkozhat a magyar kultúrtörténet egyik legjelentősebb alkotásával az első magyar nyelvű Bibliával.
Vendégház
Az Öreg Nyomdász vendéglőnkben megismerkedhetnek a zempléni táj igazi, jellegzetes ételeivel és italaival.
Kemencében, grillen és konyhában sült és főtt ételekkel, melyeket igazi tájjellegű borok tesznek teljessé, várjuk minden kedves vendégünket. Középkori "Lacikonyhánkban" bográcsban és tárcsán készült ételeink közül válogathat minden kedves vendégünk. Megkóstolhatják többek között a vizsolyi babgulyást, mely egy igazi tradicionális helyi fogás, és ami mellől sosem maradhat el a kemencében sült cipó.
A kemencében sült lángos már jól ismert helyi finomság, minden visszatérő vendég kedvence.
A vendéglő abban az épületben kapott helyet, melynek a helyén az egykori nyomda állt . Korhű berendezéssel, rusztikus bútorokkal, gyönyörű környezetben lehetnek részesei ennek a gasztronómiai kirándulásnak.
Nyomdakiállítás
1590. Az első magyar nyelvű Biblia nyomtatásának éve.

Nyomtatástörténeti kiállításunkon ön is átélheti e hatalmas műremek megszületésének körülményeit, a fordítástól egészen a nyomtatásig. Nyomon követhetjük, hogyan fordította le Károlyi Gáspár a reformáció jegyében a Szent Bibliát.
Megismerhetjük a Biblia oldalainak több száz éves történetét abban a Rákóczi kúriában, ami helyet adott Mantskovit Bálint nyomdájának.
Megismerkedhetünk a "fehér titokkal", amit az ókori kínai, majd a középkori emberek az egyik legbecsesebb mesterségnek tartottak, a papírmerítéssel és a papírkészítéssel.
Részesei lehetünk a betűszedésnek, ólombetűöntésnek valamint a festék elkészítésének, és legvégül magának a nyomtatásnak. Önök is kinyomtathatják a Vizsolyi Biblia rekonstruált első oldalát a saját maguk által merített papírra az Iparművészeti Múzeum segítségével megépített, korhű nyomdagéppel.
Várjunk tehát minden kedves vendégünket egy kis időutazásra 1590-be.
Újranyomják Vizsolyban a Károli Bibliát
A Károli féle vizsolyi Biblia készítésének 422. évfordulóján, február 18-án megkezdi Daruka Mihály - a vizsolyi egykori
régi nyomdaépületet megvásárló - vállalkozó a kézzel készített Biblia újranyomtatását.

Összesen 8 típusú betűkészlet 264 karakterét kell kimetszeni. Most kezdtem az öntést. A szedés is nagy feladat lesz, mivel mintegy 4,5 millió betűből áll a Biblia! Az eredetiből 800 példány készült Mantskovits Bálint nyomdájában. Mivel egyetlen nyomdagép van most 200-at készítünk. Nem kufárkodok, nem adok el egyetlen kötetet sem, hanem inkább ajándékba adom majd azoknak, akik segítenek munkával, vagy anyagiakkal a nyomtatásban, mint tette egykoron Rákóczi Zsigmond!"
Elérhetőség: http://www.vizsolyvendeg.hu/index.php
Forrás: vizsolyvendeg.hu